Skip to main content

Raport: AI w bankowości

By 30 czerwca, 2025Aktualności
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza do sektora finansowego – wspiera analizę zdolności kredytowej, automatyzuje procesy rekrutacyjne, zarządza infrastrukturą IT i wspomaga uwierzytelnianie klientów. Wraz z dynamicznym rozwojem AI rośnie jednak znaczenie świadomego zarządzania ryzykiem, zgodnością z regulacjami i odpowiedzialnym wdrażaniem technologii!
W naszym najnowszym raporcie Oktawia Sepioł i Jakub Bojarczuk odpowiadają m.in. na pytania:

– Które systemy w banku będą uznane za systemy AI w świetle AI Act?

– Kiedy AI staje się systemem wysokiego ryzyka i jakie obowiązki to rodzi?

– Jakie działania AI są zakazane nawet przy zaawansowanej infrastrukturze IT?

– Jakie dane mogą być traktowane jako wrażliwe w kontekście AI?

– Jak przygotować się do współpracy z dostawcami systemów AI?

Raport kierujemy przede wszystkim do pracowników działów compliance, IT i zarządzania ryzykiem – to praktyczne kompendium wiedzy dla bankowców, którzy chcą:

  • wdrażać AI zgodnie z prawem,
  • unikać ryzyk regulacyjnych i reputacyjnych,
  • świadomie projektować i nadzorować systemy z elementami AI.

W trosce o dostępność naszych materiałów dla jak najszerszej grupy odbiorców, w tym osób z niepełnosprawnościami, raport jest dostępny w różnych formatach. Dzięki różnorodnym formatom, każdy ma szansę na dostęp do przygotowanych przez nas treści:

  1. wersja w formacie PDF [KLIKNIJ TUTAJ] – dla osób preferujących tradycyjne czytanie dokumentów
  2. wersja w formacie XML (do odczytu maszynowego) [KLIKNIJ TUTAJ] – ułatwiający dostęp do treści dla osób korzystających ze specjalistycznego oprogramowania.
  3. wersja audio [KLIKNIJ TUTAJ] – umożliwiający słuchanie treści raportu, co jest szczególnie pomocne dla osób niewidomych lub niedowidzących.

Na temat aktu o sztucznej inteligencji pisaliśmy także m.in. w tekście: Analiza i ocena zmian w Akcie o sztucznej inteligencji (AI Act) 

Serdecznie zachęcamy również do zapoznania się także z podcastem naszej fundacji [KLIKNIJ TUTAJ] oraz z materiałami wideo [KLIKNIJ TUTAJ] na naszym kanale w portalu YouTube – tam również znajdziecie treści dotyczące sztucznej inteligencji!


Realizowane przez Law4Tech zadanie sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach PROO. Komitet do spraw Pożytku Publicznego.

Przygotowywane treści odzwierciedlają one jedynie opinię ich autorów. NIW-CRSO nie jest odpowiedzialny za sposób wykorzystania zawartych w nich informacji.

  Autor: Law4Tech