Skip to main content

Te rozwiązania mogą uratować życie dzieciom. Publiczne szpitale ogłosiły II Edycję konkursu dla startupów.

By 28 września, 2023Aktualności
Mother and Child Startup Challenge

Mother and Child Startup Challenge

Mother and Child Startup Challenge to pierwszy tego typu projekt w skali Polski oraz jeden z nielicznych na terenie Europy zrzeszający państwowe podmioty medyczne we wspólnym celu – wykorzystanie potencjału technologii medycznych oraz innowacji skierowanych na ochronę zdrowia i życia.

Potrzeba innowacji

Powodem realizacji tego przedsięwzięcia jest nieustanne poszukiwania nowatorskich, dla większości nieoczywistych, rozwiązań, które mogą pomóc rozstrzygnąć największe troski małych pacjentów i ich opiekunów. To właśnie dzieci z różnymi schorzeniami, ale także kobiety w ciąży, należą do unikalnych grup, które potrzebują niekiedy wyjątkowych rozwiązań.

Organizatorzy

Organizatorami przedsięwzięcia, są topowe szpitale w Polsce:

  • Instytut Matki i Dziecka w Warszawie,
  • Centrum Medyczne „Żelazna” w Warszawie,
  • Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi,
  • Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie,
  • Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku,
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku

Zwycięzcy I edycji

CarnaLife Holo

Pierwszy ze zwycięzców – CarnaLife Holo, projekt który został wdrożony we wszystkich szpitalach organizujących poprzednią edycję konkursu. CarnaLife, to przełomowa technologia trójwymiarowej, holograficznej wizualizacji i nakładania w czasie rzeczywistym obrazów, potencjalnie umożliwia
przeprowadzenie z lepszym efektem terapeutycznym ciężkich operacji pacjentów pediatrycznych oraz kobiet w ciąży czy noworodków.

Infermedica

Drugi ze zwycięzców – system Infermedica wspierający pacjentów i pracowników ochrony zdrowia na każdym etapie – od pierwszych objawów, przez realizację konsultacji medycznej, aż po profilaktykę i opiekę po. Poza nakierowaniem pacjentów do odpowiedniej opieki, zbiera wstępny wywiad, wspierając personel szpitali w efektywniejszym świadczeniu usług medycznych. Ta technologia została zaaplikowana w Instytucie Matki i Dziecka. Aktualnie trwają pracę nad kontynuacją wdrożeń w 3 innych podmiotach należących do konsorcjum szpitali.